Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir

Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir
2 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 232 kez okundu.

Özellikle Yaz döneminin yaklaşması ile birlikte, kilo verme telaşı başlar. Yazı daha fit ve ince bir görünümle karşılamak, denize daha rahat girmek, vücutta kışın alınan fazla kiloları kamufle etmeye çalışmadan rahat rahat giyinebilmek herkesin hayalidir. Bu hayale kavuşmak için yaz yaklaşırken, spor salonlarında daha fazla zaman geçirmeye ve sıkı diyetler uygulanmaya başlanır. Ancak bu telaşla birlikte vücuda fazla yüklenmek, şok diyetler uygulamak ve hızlı kilo vermek uzun vadede vücutta kalıcı zararların oluşmasına sebep olabilir.

Hizli-kilo-vermenin-zararlari

Uzmanlar, sağlıklı bir şekilde kilo vermek gerektiğini ve ayda ortalama 4 kg vermenin normal olduğunu söylüyorlar. Bundan daha fazla kilo vermeye çalışmak, sağlıksız diyetler ve olması gerekenden daha yoğun spor programları uygulamak zayıf olmaya çalışırken, sağlığımızı yitirmemize sebep olabilir. Hızlı kilo vermenin zararları çok fazladır.

Öncelikle, vücuttaki yağları yakmak yerine kas dokusunu yakar. Aynı zaman da bu şekilde, kısa süre içinde sağlıksız olarak verilen kilolar, yine kısa sürede fazlası ile geri alınmaktadır. Bunun dışında hızlı kilo kayıpları, çeşitli hastalıklara da yol açabilmektedir. Sindirim ve dolaşım sistemi bozuklukları, tansiyonda dengesizlik oluşması, kalp krizi geçirme riskinin artması gibi sorunlar, hızlı kilo kayıplarına bağlı sonuçlardır. Ayrıca hızlı kilo kaybetmek, kan şekerinizin sürekli olarak düşmesine ve buna bağlı olarak sürekli olarak gergin, sinirli ve depresif olmanıza da yol açar.

hizli-kilo-vermek

Uygulanan şok diyetler, sağlık üzerinde oluşturdukları olumsuzlukların yanı sıra, normal yeme seviyesine dönüldüğünde, verilen kiloların daha hızlı ve sağlıksız bir şekilde vücuda geri alınmasına yol açar. Zayıflamaya çalışırken sağlığımızdan olmamak için, vücudumuza ve yaşımıza uygun sağlıklı bir spor programı ve sağlıklı bir diyet yöntemi ile olması gerektiği kadar kilo kaybı yaşamak, verdiğimiz kilolardan tamamen ve sağlıklı bir şekilde kurtulmamızı sağlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git