Hamileliğin İlk Belirtileri

Hamileliğin İlk Belirtileri
14 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 118 kez okundu.

Her kadın zamanı geldiğinde anne olmak ve bu duyguyu tatmak ister.  Hamileliğin birçok erken  belirtisi vardır. Kan veya idrar testi yapmadan önce de bu belirtilerle hamile olup olmadığınızı kesin olarak olmasa da hissedebilirsiniz.  Hamileliğin ilk belirtileri adet kanamasının gecikmesidir. Eğer kanamanız varsa ama şüphe duyuyorsanız, belirtileri takip etmeye devam etmelisiniz çünkü bu kanamalar bebeğin rahme yerleşme kanamaları da olabilmektedir.

Young Woman With Pain In Her Stomach Isolated Over White Background

Hamileliğin bir diğer ilk belirtisi de göğüslerinizde yaşayacağınız hassasiyetler olabilir. Göğüsleriniz daha şişkin, büyük olabilir. Göğüslerinizde karıncalanma hissedebilirsiniz. Eğer hamileyseniz kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Akşamları erken uyuma, sabahları uyanmama isteği hamilelik belirtilerinden biridir. Eğer çok sık idrara çıkıyorsanız, idrarınızı tutmakta zorlanıyorsanız bu da bir diğer işaret olabilir. Rahim büyüdüğü için baskılanan idrar torbası sizin sürekli tuvalete çıkmanızı tetiklemiş olur.

Hamileliğin başlarında en çok rastlanan durumlardan biri de baş dönmesidir. Rahmin baskıları sonucu kan pompalanması azaldığından baş dönmesi sorunuyla karşılaşmak mümkündür. Kokulara karşı hassasiyet de önemli bir hamilelik belirtisidir. Yaşanan hormonal değişiklik sonucu koku alma duyunuzu arttır ve kokulara hassasiyet üst seviyeye çıkar.  Hormonlarda yaşanacak değişiklik sebebiyle her şeye daha fazla alıngan tepkiler verebilir, daha kolay sinirlenip, ağlama nöbetleri geçirme olasılığınız da yüksek.  Eğer hamileyseniz vücudunuzda ısı artışı meydana gelmektedir.  İştahınız normalden fazla bir şekilde açılmışsa ya da önceden sevdiğiniz yiyeceklerden tiksinmeye başlamışsanız bu da hamilelik belirtisine işaret olabilmektedir.

Hamileligin-ilk-belirtileri

Hamileliğin ilk belirtisi olan mide bulantısı en önemli işaretlerden biridir. Hamilelik hormonları sebebiyle mide sorunları yaşayabilirsiniz.  Pek çok kadın hamileliğin ilk döneminde mide bulantısı ve kusma gibi sorunlarla sıkça karşılaşmaktadır. Ancak bu belirtileri kesin olarak hamilelik işareti olarak görmeyip, kan ve idrar testi yaptırıp, muayene olmak en doğru ve kesin sonucu almak daha doğru olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git