Günümüzün Hastalığı: Panik Atak!

Günümüzün Hastalığı: Panik Atak!
12 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 73 kez okundu.

Panik atak nedir?

Endişe nöbeti olarak bilinen panik atak birkaç dakika içerisinde tırmanarak zirveye çıkar ve daha sonra kendiliğinden yavaş yavaş kaybolur. Panik atak geldiğinde çok şiddetli duygular duygu değişimleri yaşanır. Bu çok sıkıntı verici bir durumdur.

Terrified woman. Terrified young woman in formalwear looking at camera and biting nails while standing isolated on white

Panik atak Hayat kalitesini son derece düşüren ciddi bir rahatsızlıktır. Panik atak geçiren insanlar kolay kolay dışarı çıkamazlar panik nöbetin geleceği korkusuyla yaşarlar. Kalp çarpıntıları terleme titreme uyuşma vücutta karıncalanma Nefesin kesilmesi hızlı nefes alıp verme ölüm korkusu aşırı kaygı stres hep iç içe yaşar. Kişi o anda yaşamının biteceğini düşünerek daha da şiddetlenen korku içine girer. Bu korku panik atağı daha da besler ve dakikalar içinde zirveye tırmanış başlar. Panik atak geçiren kişi çıldıracağı korkusu Yaşar. Panik atak geçiren insanlar hastanelerin acil servisleri tedavi edilirler. Fizyolojik bir hastalık olmayan panik atak daha çok psikolojik rahatsızlığı bağlanmaktadır. Kötü ekonomik yaşam koşulları belirgin olmayan gelecek, güvencesiz yaşam şartları, hayattan beklentilerin hemen hemen hiç birinin yerine gelmemesi, panik atağı besleyen olumsuz durumlardır.

panik_atak_agorafobi_iliskisi_1920_1280-1920x1280

.

 Panik atak durumunda ne yapmak gerekir?

 

 Panik atak durumunda kişinin çok şiddetli bir şekilde gelen ve aslında bilinç altının derinliklerinde yatan ölüm korkusunun dehşeti ile karşı karşıya kalması anında temkinli davranarak bu durumun geçici olduğunu hatırlaması yararlı olur. Fakat birçok kişi o anda bunları düşünmeyebilir, panik atağın tehlikeli olmasının en büyük nedenlerinden birisi de budur. Kişi kendi kontrolünü kaybedebilir. Kalp atışlarında hızlanma baş dönmesi panik atak sırasında olaylara aşırı tepki vücutta karıncalanma hissi ortaya çıkabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git