Gıda Zehirlenmesi Nedir?

Gıda Zehirlenmesi Nedir?
30 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 65 kez okundu.

Ülkemizde her mevsim görülen gıda zehirlenmesi besin zehirlenmesi hijyen şartlarına uyulmaması ve tüketilen etlerin yeterince pişirilmemesi süresi geçmiş yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle oluşabilmektedir. Besin zehirlenmesi özellikle toplu yiyeceklerin verildiği düğünlerde sünnet düğünlerinde sıklıkla yaşanan bir olaydır.

b_193201514325930

Besin zehirlenmesi tamamen insan kaynaklı hatalardan meydana gelmektedir pişirme ve saklama konularında yeterince titizlik gösterilmemesi halinde gıda zehirlenmesi ortaya çıkabilmektedir. En önemli nedenler arasında süresi geçmiş yiyeceklerin tüketilmesi etlerin yeterince pişirilmemesi ve temizlik koşullarına uyulmaması gelmektedir. Özellikle tam pişirilmemiş etlerdeki bakteriler besin zehirlenmesine neden olabilmektedir, pişirilen yemeklerin buzdolaplarında saklanmaması durumunda en geç 3 saat içinde tüketilmesi gerekmektedir. Et pişirildiğinde istenen sıcaklık derecesi 60 dereceden fazla olmalıdır.

b_13122014223514866

 

 Gıda zehirlenmesi belirtileri

Özellikle temiz olmayan suların tüketilmesi toksinlerin ve virüslerin bulunduğu yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmesi bu zararlı gıdaların tüketilmesinden Bir iki saat sonra ortaya çıkabilmektedir. İshal mide bulantısı kusma baş dönmesi mide krampları gıda zehirlenmesi belirtileri arasındadır. Nadir olarak bazı durumlarda Gıda zehirlenmesinin belirtilerinin ortaya çıkması bir günlük süreyi bulabilir. Bu süre Parazit ve bakterilerin üremesini bağlı olarak değişebilir. Bozulmuş gıdalarda tüketildikten hemen sonra mide bulantısı başlayabilir dışkıda kan görülmesi de gıda zehirlenmesinin bir belirtisi sayılabilir. Bazı durumlarda 38 derece üzerinde Ateş görülebilir. Yoğun bir halsizlik ve adale ağrıları buna eşlik edebilir.

1-1024x684

 Gıda zehirlenmesi teşhisi

Gıda zehirlenmesinin teşhisinin konulması için dışkı testi yapılabilir kan testlerinden Gıda zehirlenmesinin olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir zehirlenme sebebi virüs bakteri ortaya çıkarılabilir. Gıda zehirlenmesi teşhisi ve tedavisi günümüzde gelişen tıbbın imkanları ile kolayca yapılmaktadır.

Gıda zehirlenmesi tedavisi

 Gıda zehirlenmesi ile hastaneye başvuran hastalarda mide krampı kusma ishal baş dönmesi halsizlik adale yorgunluğu görülür. Gıda zehirlenmesinde şüphelenen hasta bol miktarda su almalı ve içilen suyun dışarıya atılması sağlanmalıdır. Serum tedavisi desteğiyle gıda zehirlenmesi kolaylıkla tedavi edilebilir. Hasta birkaç saat müşahade altında tutulur ve bir komplikasyon gelişmezse taburcu edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git