Film Ekiminde Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Film

Film Ekiminde Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Film
24 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 60 kez okundu.

Film Ekiminde Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Film

sin2

American Pastoral – Ewan McGregor

 

Trainspotting ve Star Wars serisinden tanıtığımız Ewan McGregor bu yönetmenlik denemesinde, her sene Nobel’e aday gösterilmesine rağmen bir türlü alamayan Amerikalı yazar Philip Roth’un Amerikan Pastoral’i sinemaya uyarlıyor.

Filmde, “Amerikan Rüyasını” yaşayan bir ailenin 60’lardan günümüze yolculuğunda dünyada yaşanan olayların ailenin hayatına tezahürü anlatılmakta.

 

The Salesman – Asghar Farhadi

Oscarlı Bir Ayrılık’ın yönetmeni Asghar Farhadi bu filminde,  Amerikalı yazar Arthur Miller’in Satıcının Ölümü oyununu İran atmosferine uyarlıyor.

Cannes’dan ödülle donan bu filmde; saldırıya uğrayan bir kadının yaşadığı travmaya, eşi ve kendisinin verdiği farklı tepkiler anlatılmakta.

sine1

I, Daniel Blake – Ken Loah

İşçi sınıfının daimi sesi olmayı sürdüren Ken Loach bu filminde kapitalist sistem ile boğuşan bir ailedeki dayanışma ruhu anlatılmakta.

Cannes’dan ödülle dönen bu filmde, Film Ekiminde mutlaka izlemeniz gereken filmlerin başında yer alıyor.

 

The Net – Kim ki-duk

Güney Kore sinemasının en farklı ve üretken ismi olan Kim ki-duk bu filminde Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki hayali sınırların ve bürokratik saçmalıkların bireyde oluşturduğu travmayı anlatıyor.

Gerilimi ülkeler arasındaki bürokrasiden yıpranan bir balıkçı üzerinden anlatan Kim-ki duk, kendi sinemasının da en politik örneğini sunuyor.

 

Paterson – Jim Jarmusch

Amerikan bağımsız sinemasının en özgün yönetmenleri arasında yer alan Jim Jarmusch, bu filminde de sanatlar arasındaki geçişlerden yararlanıyor.

Hayata şiiri ile tutunan Paterson adlı otobüs şoförünün şiirsel yolculuğu filmin anlatısını oluşturmakta.

 

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git