Ellerinizi makinede kurutuyorsanız dikkat

Ellerinizi makinede kurutuyorsanız dikkat
15 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 146 kez okundu.

Avm’lerde ya da herhangi bir mekanda kullandığınız tuvaletlerde yer alan kurutma makineleri ne kadar hijyenik?

Modern umumi tuvaletlerdeki lüks el kurutma makineleri kağıt havluları bir kıyıya atmamıza sebep oluyor. Bu tekniğin daha tertemiz olduğunu düşünüyorsunuz değil mi? Yeni bir incelemeye göre, bu yöntem, daha çok mikrop yayıyor olabilir.

The Journal of Applied Microbiology dergisinde yayınlanan araştırmada, araştırmacılar, ilişki olmaksızın parmaklara sıcak hava üfleyen el kurutma makinelerinin, kâğıt havlulara göre 1300 kat daha çok mikrop yaydıklarını meydana koydular.

Bu konuyu çözebilmek adına, incelemeciler katılımcılardan eldivenli ellerini MS2 isimli zarar vermeyen bir virüsle dolu solüsyonun içerisine sokmalarını istediler. Hızlıca bir silkmeden sonra, katılımcılar ellerini bu üç yöntemden biri ile kuruttular:
Jet kurutucu,
Geleneksel bir el kurutma makinesi,
Kâğıt havlular.

Bu kurutma işleminin sonrasında tecrübe evvel kurutma yöntemlerinden değişik uzaklıklara yerleştirilen petri kutularından ve havadan misaller toplandı. Havanın ve yüzeylerin analizinden sonra, jet kurutucuların başka yöntemlere kıyasla daha uzak mesafelere daha çok mikrop yaydıkları görüldü.

Jet el kurutma makineleri, daha evvelce de araştırmaya alınmıştı. 2014 senesinde oluşturulan bir çalışmada da benzer neticelere ulaşıldı: Jet el kurutma makinelerinin çevresindeki uçuşan mikrop sayısı, kâğıt havluların çevresindeki havaya kıyasla 27 kat daha fazlaydı.

Konunun rahatsız ediciliği bir yana, deneyde zarar vermeyen virüslerin test edildiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor; tuvalet gibi alanlardaki asıl problem olan bakterilerin değil… Fakat incelemede kurutma yöntemlerinin bakterileri nasıl yaydıkları incelenmedi.

Sonuç olarak kapıyı mendille açan ve yanısıra sıksık el antiseptiği taşıyan insanlardan olmayı seçebilir ya da ellerinizi tuvalette ne varsa onunla kurutup mikroplara alan okuyabilirsiniz. Mikroplar söz hususu olduğunda ekstra ilgi etmenizi gerektiren medikal bir sebebiniz olmadığı sürece, bu hal günlük hayatınızı pek de etkilemeyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git