Doğru Zannettiğimiz Yanlışlar – 2

Doğru Zannettiğimiz Yanlışlar – 2
21 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 84 kez okundu.
  • Kelebeklerin ömrü 1 gündür.

YANLIŞ. Dünya üzerinde bu kadar kısa süre yaşayan bir kelebek türü bulunmamaktadır. Kelebekler bilindiği gibi yumurta, tırtıl, koza ve kelebek olmak üzere dört ana dönem geçirirler. Yetişkinliğe kavuştukları kelebek evresinde 1 hafta ile 1 yıl arasında yaşama sürelerine rastlanmaktadır. Ayrıca bu sürece diğer oluşum evreleri dahil değildir.

kelebeğinömrü

  • Kristof Kolomb, Dünya’nın yuvarlak olduğunu ispatlamak için çıktığı yolculukta şans eseri Amerika’yı keşfetmiştir.

YANLIŞ. Kristof Kolomb Dünya’nın yuvarlak olduğunu ispatlamak için böyle bir yolculuğa çıkmamıştır. O dönemde hala Dünya’nın düz olduğunu iddia edenler zaten kalmamıştır. Çıktığı yolculuğun amacı yeni bir ticaret rotası bulabilmektir.

Kristof Kolomb ile ilgili sahip olunan bir başka yanlış bilgi, Amerika’yı ilk Kristof Kolomb’un keşfettiğidir. Amerika’ya ilk kez 11 yüzyılda Leif Eriscon liderliğindeki Viking seferiyle ulaşılmıştır. Kristof Kolomb Amerika ile ilk kalıcı teması sağlayan kişidir.

  • Akıllı telefonları şarj etmek için pilinin tamamen bitmesini beklemek gerekir.

YANLIŞ. Bu telefonlarda kullanılan lityum iyon pil nedeniyle her gün şarj edilmeleriyle daha yüksek verim elde edilmektedir. Bu nedenle telefonu az kullanmanız, şarja az takmanız ya da pil bitene kadar beklemeniz sandığınız gibi telefonunuzun çok da yararına bir işlem değildir.

telefonşarjı

  • Bir insanın günde 8 bardak su içmesi gerekir.

YANLIŞ. Herkesin vücut yapısı, kilosu, metabolizması farklı olduğu gibi bünyesi için gerekli olan su miktarı da değişkendir. Bu miktar insanların giyimlerinden tutun da yedikleri yiyeceklere kadar etkilenmektedir. Bu nedenle herkes için ‘8 bardak su içmek zorunlu’ demek yanlıştır.

  • Köpekler dünyayı siyah beyaz görür.

YANLIŞ. Köpekler de insanlar gibi renkleri görebilmektedir. Sadece göz yapılarından dolayı renkleri bizler kadar canlı ve parlak görememektedir.

köpekleringörüşü

köpekleringördüğürenk

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git