Diş Sararmasının Nedenleri

Diş Sararmasının Nedenleri
23 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 168 kez okundu.

Herkes bembeyaz dişleri, parlak gülüşleri olsun ister. Diş sarılığı artık çoğu kişinin büyük bir problemi haline gelmiş durumdadır. Birçok insan diş beyazlatmak için dişçilere başvurmaktadır. Peki nedir bu diş sararmasının ardındaki nedenler?

Elbette öncelikli neden yiyecek ve içeceklerdir. Özellikle bazı ürünler dişlerin dış yapılarının renklenmesinde daha fazla rol oynamaktadır. Bunlar; sigara, kola, kahve, çay, karadut gibi yiyecek ve içeceklerdir. Çok asitli yiyecek ve içecekler diş minelerine zarar verdiğinden dolayı olabildiğince uzak durmalısınız. Aynı şekilde kafein içeren ürünlerde benzer sonuçlar doğurmaktadır. Düzenli olarak dişlerin fırçalanmaması ve bakımlarının yapılmaması yiyecek ve içeceklerin dişler üzerinde plak oluşturmasına neden olmakta bu da zamanla sararmalara ve çürümelere yol açmaktadır. Sadece sabah ya da akşam diş fırçalamanız diş bakımınıza yetmeyecektir. Her yiyecek tüketiminden sonra dişlerinizi fırçalamaya özen göstermelisiniz.

diş bakımı-min

Bazı ilaçlar ve gargaraların içerisinde bulunan maddeler de diş sararmasına neden olmaktadır. Antibiyotikler de benzer şekilde diş renginde koyulaşmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle dikkatli kullanılmasına özen gösterilmelidir. Bu ürünler diş taşlanmasına neden olarak dişlerin üzerinde leke görünümlerine sebep olurlar.

Bir diğer neden ise yaşlanmadır. Yaşlanmayla birlikte mine dokusunda incelme, dişlerde aşınma meydana gelmektedir. Zamanla dışsal etkenlerin yanına bir de yaşlanmadan kaynaklanan fizyolojik etkenlerin birleşimiyle diş renginde daha fazla koyulaşma görülecektir.

Diş sarılığının bir başka nedeni ise elinizi kolunuzu bağlayan kalıtımdır. Dişleriniz her ne kadar sağlıklıysa da, her gün düzenli bakımını yapıyorsanız da sarı görünebilmektedir. Bunun nedeni ise kalıtımınızla gelen, zayıf diş mineleridir. Bu sararmalardan kurtulmak için diş beyazlatma yöntemlerine başvurabilirsiniz.

Bir insanın dış faktörlerden etkilenişi anne karnında başlamaktadır. Diş sararması da bu andan itibaren başlayabilmektedir. Annenin aldığı ilaçlar, besinler çocuğun dişlerinin sarı olmasına neden olabilmektedir. Bu durumlarda çocuğun diş beyazlığı için anneye de önemli ve kritik bir görev düşmektedir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git