Çocuklarınızı şiddet ortamından koruyun

Çocuklarınızı şiddet ortamından koruyun
16 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 104 kez okundu.

Yaşanan şiddet hadiseleri yetişkinlerin yanı sıra çocukları da etkileyebilecek kalitede krizlerdir.

Kriz kavramı bir topluluğun olağan fonksiyonlarını yerine getirmesini engelleyen, acil çözüm gerektiren, sıra dışı, beklenmeyen bir hal ya da ani farklılık biçiminde tanımlanabilir. Saldırılar neticesi çocukların dünyanın itimat edilir ve emniyetli bir yer olduğuna dair inançları sarsılır. Bu dönemde yetişkinler olarak onların güvenlerini kazanmak önemlidir.

Saldırılardan sonra aklınıza sözcük gelmiyorsa, ona sarılarak “Bu aslında hepimiz amacıyla zor bir durum” demek her vakit işe yarar. Anne baba olarak her vakit onun yanısıra olacağınızı belirtin. Olanlar konusu ile ilgili çocuğunuza dürüst davranın. Durumun önemiyetini inkar etmeyin. “Üzülme her şey yolunda” demek çocuğun kaygıları azaltmaz ve çocuk yakın bir istikbal amacıyla bunun doğru olmadığını bilir.

Çocukların hislerini ifade etmelerine izin verin

Ev ve okul içerisinde çocukların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine izin verin. Bazı çocuklar hadiseleri yine yine anlatmak isterler; bu yaraları sarma sürecinin bir parçasıdır. Onu ilgiyle dinleyin. Küçük çocuklar ise itfaiye aracı, ambulans gibi oyuncaklarla oynayarak hislerini meydana koyabilirler. Özellikle en kısa vakitte olağan günlük programa dönmek uygundur.

Öğretmenler olağan ders uygulaması dışına çıkarak şu soruları yöneltebilirler: “Olay olduğunda nerdeydin? Ne olduğunu, ne gördüğünü, neler işittiğini anlatmak ister misin? En zor, en kötü an ne zamandı? Duyguların neydi? Şimdi ne hissediyorsun? Seni en çok ne korkuttu?” Resim yapma, hikaye yazma, anı köşesi oluşturma gibi etkinlikler öğrencilere hislerini ifade etme imkanı sağlar. Çocuklar hayatlarını denetim edebildikleri duygusunu tekrardan kazanmak amacıyla somut birtakım etkinlikler amacıyla de yer alabilirler; örnek olarak saldırılara uğrayanlar amacıyla bağışta bulunmak, yakınlarına kart ya da mektup göndermek, ölenleri anmak amacıyla ağaç dikmek…

Ölümü anlatırken kolay bir dil kullanın

Yetişkinler ölümle alakalı konuşmalardan, törenlerden çocukları uzak tutarak onları koruyacaklarını düşünürler. Bu hal çocukta şaşkınlık ve endişe yaratır. Ölümü anlatırken kolay bir dil kullanın. Çocuğun yaşına ideal kısa, doğru bilgi verin. Çocuklarınıza medyada sık yer alan saldırılara dair haber ve uygulamaları izletmeyin. İzleyebilecekleri başka uygulama önerilerinden söz edin. Her kriz bir fırsattır. Çocuğunuza bu saldırıların toplumumuzdaki bütün insanları bir araya getirdiğini anımsatın. Profesyonel destek alın. Okullarda vazife yapan psikolojik danışmanlardan, hastanelerde çalışan çocuk psikologları ve psikiyatrlarından yardım alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git