Çocuklarınızı anlayın

Çocuklarınızı anlayın
20 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 126 kez okundu.

Sürekli tekrarlayan, istemsiz düşünceler obsesyon olarak adlandırılıyor ve yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda da görülebiliyor. Çocuk, mana veremediği bu kanaatleri engellemekte güçlük çekebiliyor, birtakım çocuklar hali aileleriyle paylaşırken birtakım çocuklar da içine kapanarak, konuyu ailelerine açmayabiliyor.

Peki, obsesyonlar çocukları nasıl etkiliyor, nasıl tedavi yaklaşımlarının uygulanması gerekiyor? REEM Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nöroloji Eksperi Dr. Mehmet Yavuz, konuyla alakalı görüşlerini paylaşıyor.

Obsesyon ve kompülsiyon nedir?
Obsesyon; yineleyen, rahatsız edici duruma gelen, önlenmesi konusu ile ilgili güçlük yaşanılan, kaygılı bir ruh durumuna bürünmeye sebep olan düşünceler topluluğudur.

Kompülsiyon ise; obsesyonların sebep olduğu, bireyin hayatını etkileyen olumsuz düşüncelerin engellenmesi amacıyla, birtakım davranışların yinelenmesidir. Kompülsiyon, durdurulması zor bir davranıştır.

Çocukluk döneminde en sık karşılaşılan obsesyonlar kirlenme takıntısı, sevdiklerine ya da kendisine zarar verme kaygısı; en sık karşılaşılan kompülsiyonlar ise yıkanma, bir davranışı yine yine yapma ve bir şeyi sıksık denetim etmedir.

Nasıl bir tedavi yaklaşımı izlenmeli?
Obsesif kompülsif bozuklukta tedavi, ilaç tedavisi ve psikoterapi olmak üzere iki aşamada gerçekleşir. Tedavide yüksek oranda başarı sağlamak için; bilişsel davranışçı terapi teknikleri uygulanmalı, çocukla eş güdümlü ailenin de bu hastalık konusu ile ilgili bilinçlendirilmesine çalışılmalıdır. İlaç tedavisi aşamasında, çocukta huysuzluk ve mutsuzluk tablosu da meydana çıkıyorsa, anti-depresanlardan da destek alınabilir.

Anne babalara tavsiyeler:
Çocuğun sorunu anlaşıldığında ona sert reaksiyonlar verilmemelidir. Bu hal çocuğun içine kapanmasına, ailesine karşı itimat sorunları hayatasına niçin olabilir.

Çocuğun hassas davranması ve takıntı hayata niçinleri hususu ile ilgili evdeki kendi yaklaşım ve davranışlarınızı gözlemleyin. Belki de çocuğun davranışlarının kökeninde sizin davranışlarınızdan etkilenme söz hususu olabilir.

Çocuk hırçınlaştığında buna kızarak reaksiyon vermeyin, bunun bir yardım çağrısı olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun sorunuyla yakından ilgilenin. Onunla konuşarak etkileşim kurun ve kesinlikle bir eksperden psikolojik destek alın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git