Çocuklarımızda Görgü Ve Nezaket

Çocuklarımızda Görgü Ve Nezaket
23 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 116 kez okundu.

Görgü ve nezaket kendimize ve başkalarının hayatlarına saygı ve anlayış göstermektir. Bu kuralların varlığından elbette biz yetişkinler haberdarız. Peki uygulayabiliyor muyuz? Veya çocuklarımızda görgü ve nezaketi nasıl öğretebilir, onlara bu konuyu nasıl aşılayabiliriz?

Öncelikle bu davranışları kendi hayatımız içerisinde bir refleks haline getirmeliyiz. Bu kuralların altında bir sosyal hayat kurmalıyız. Anne ve baba olarak bizler bu davranışları sağlarsak çocuklarımızda bizleri örnek alacağından, onlara bu kuralları öğretmek hiç de zor olmayacaktır. Aile çocuk eğitimi için ilk başlangıç noktasıdır şüphesiz.

Cocuklarimizda-gorgu

Çocuk eğitimi, aile içi eğitim ile başlar. Anne ve babanın davranışları, evde kullandıkları kelimeler, jest ve mimikleri çocuğun üstün taklit yeteneği ile çocukta da görülmeye başlar. Bu sebeple ailenin yaptığı olumsuz davranışlar çocuğa da sirayet eder. Görgü ve nezaket kurallarına bizler nasıl riayet edersek çocuklarımızı da bu konuya uymalarını sağlarız.

Argo ve küfürlü kelimeleri kullanan bir baba çocuğundan da bu kelimeleri duyduğunda, bu kelimelerin çocuğunun ağzından çıkmasından mutlu olduğunu ifade eden bir gülümseme bile yapsa çocuk bunu geleceğe taşır. Oysa en başından beri evde bu tarz kelimeleri kullanmayan aile fertleri, ancak çocuğun dışardan, televizyondan duyarak çocuğun kelimeleri kullanması halinde, önünü kesecek şekilde uyarırsa işte o zaman bu tarz bir eylemi engellemiş olur.

mom reading to kid a book

Çocuklarımızda görgü ve nezaket için onlara baskı ve ceza uygulamasını yoğun şekilde yapmamak gerekir. Toplumsal görgü ve nezaket kurallarını sosyal hayatında yerine getiren bir ailenin çocuğu da aynı şekilde olacaktır. Ancak çocuğunda agresif ve olumsu tavırlar gören ailenin ona ceza ve baskı uygulaması ters sonuçları da beraberinde getirecektir.

Kısacası çocuklarımızda görgü ve nezaket uyumunu yakalamamız için aile içi eğitimin önemi son derece büyüktür. Çocuk eğitimi anne ve babanın davranışları ile başlar. Baba ve annenin davranışlarını taklit eden çocuklar, anne ve baba ne kadar görgü ve nezaket kurallarına uyuyorsa, o kadar uyacaklardır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git