Çocuklarda Altını Islatma – Enürezis

Çocuklarda Altını Islatma – Enürezis
19 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 119 kez okundu.

Çocuklar genellikle 2-3 yaşlarında gündüz mesane kontrolünü kazanmaktadırlar. Gece kontrolü ise 3.5-4.5 yaşları arasında tamamlanmaktadır. Çocuğun normal gelişim içinde idrarını gece ve gündüz kontrol edeceği biyolojik olgunluğa erişmesi gereken 5 yaşından sonra tekrarlayıcı olarak istem dışı alt ıslatması enürezis adını almaktadır.

Çocuklarda altını ıslatma, kalıtsal (organik) ya da psikolojik nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Fiziksel nedenler olarak baktığımızda; genetik yatkınlık, idrar yolları enfeksiyonu, aşırı yorgunluk, uyku sırasında su içilmesi sayılabilir. Psikolojik nedenler; erken ve baskıcı tuvalet eğitimi, ebeveynlerin baskıcı durumları, okul fobisi, okul başarısızlığı, kardeş kıskançlığı, korku, derin uyku, anne-baba boşanması vb.

Çocuğa enürezis tanısı konması için;

  • 4 yaşını dolduran çocuğun yatağına ya da giysilerine sürekli idrar kaçırma
  • Bu davranışın en az 3 ay süre ile en az haftada iki kez ortaya çıkması
  • Klinik açıdan belirgin bir sıkıntı doğurması
  • Önemli işlevsellik alanlarında (okulda, toplumda vs.) bozulmaya neden olması gerekmektedir.
  • Ayrıca bu durum tıbbi bir soruna bağlı olmamalıdır.

Peki buna karşı ne yapabilirsiniz? Çocuğunuza nasıl yaklaşmanız gerekir?

Öncelikle bu süreçte yaklaşımınız çok önemlidir. Çocuğunuza asla eleştiren, kızan, utandıran bir tavırla yaklaşmamalısınız. Unutmayınız ki bu çocuğunuzun elinde olan bir şey durum değildir. Çocuğunuzu ıslak yatakta yatmak zorunda bırakmayın.

Akşam yemeğinden sonra sıvı tüketimini kontrol altında tutun. Çocuğunuz yatmadan önce mutlaka tuvalet ihtiyacını karşılamasını sağlayın. Belli saat aralıklarıyla uyandırarak gece tuvaletini yapmasını sağlayın. Bunu uygularken önce 1 saatte bir uyandırabilirsiniz. Takip eden gecelerde ise bu süreyi uzatmanız gerekmektedir. Ayrıca kuru geçen gecelerden sonra çocuğunuzu ödüllendirmeyi unutmayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git