Çocuklar ve Teknoloji Kullanımı

Çocuklar ve Teknoloji Kullanımı
5 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 109 kez okundu.

Teknoloji çağında dünyaya gözlerini açmış çocuklarımızın artık teknolojiden uzak kalmaları söz konusu değildir. Böylesi bir çaba; hem mümkün hem de doğru bir yaklaşım değildir. Ancak çocuklarımızın teknoloji kullanımı ile olan ilişkilerini “ bağımlılık “ seviyesine gelmeyecek şekilde ayarlamak bizlerin sorumluluğundadır. Bütün bağımlılıklarda olduğu gibi, çocuklarımızda oluşacak teknoloji bağımlılığı da; onların gelişimi ve gelecekleri için sıkıntılı durumlar oluşturur.

teknoloji-kullanimi

Bugün çocukların en büyük tutkusu olan bilgisayarlar ve akıllı cihazlar; sağladığı pek çok yarar yanında, kontrolsüz kullanımı sonucu büyük zararlar da verebilir. Yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki; beyin gelişimi devam eden okul öncesi yaş grubundaki çocuklar, bilgisayar ekranında yaşadıklarıyla, gerçek hayatta yapılanlar arasındaki farkı ayırt edememektedir. Sanal ortam ve gerçek hayat onlar için bir tek gerçeklikten ibarettir. Bu gibi problemlerle karşılaşmamak için, teknoloji kullanımı çocukların yaşına göre ve bu yaşa uygun süreler dahilinde kullanımlarına açık olmalıdır.

Bu ortamı sağlamak için anne ve babaların gerekli hassasiyeti göstermesi önemlidir. Çocuğun bilgisayarda oynadığı oyunlar ya da uygulamalar takip edilmeli, ancak bunları yaparken çocukla çocuk olunabilmelidir. Çocuğunuzla bu oyunları birlikte oynayıp uygulamaları kullanmaya başlamak sizin için en kolay yol olacaktır.

Cocuklar-ve-Teknoloji-Kullanimi

Sonrasında, çocuğun gelişimi için daha faydalı olabilecek, göz ve el koordinasyonunu arttıracak oyun ve uygulamalara daha kolay geçiş yaptırabilirsiniz. Ve bunun belirlenmiş süreler içinde yapılması da oldukça önemlidir. Bu nedenle, günü programlara bölmek ( oyun saati, masal saati, bilgisayar saati gibi ) ve çocuğunuzla bunları uygulamak, teknoloji bağımlısı olmamasında büyük fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda, çocuğunuza farklı aktiviteler yaratarak ( resim yapmak, oyun hamurları kullanmak gibi ) onun tüm zamanını ekran başında geçirmesini de engellemiş olursunuz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git