Çocuğunuzun kilosuna yorum yapmayın

Çocuğunuzun kilosuna yorum yapmayın
18 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 135 kez okundu.

Bilim insanlarına göre, kızınızın kilosu ile ilgili yaptığınız iyi niyetli yorumlar bile sağlığı yönünden uzun vadede olumsuz neticeler doğuruyor.

Cornell Üniversitesi’nden araştırmacılar, kilosu ile ilgili uygulanan rastgele bir yorumu hatırlayan kızlarda, beden kütle dizininin daha çok olduğunu ve erişkin çağlarında bedenlerinden daha az hoşnut olduklarını – aşırı kilolu olmasalar bile – meydana koydular.

Eating & Weight Disorders dergisinde bu ay yayımlanan araştırma, çocukken diyet yaptırılan çocukların gelecek senelerde obezite ve yeme sorunu ile mücadele etme ihtimallerinin daha yüksek olduğunu meydana koyan işlemiş çalışmalarla uyuşuyor. Aynı şekilde, küçükken ‘çok şişman’ olduklarını duyan çocukların, erişkinlikte obezite risklerinin arttığı görüldü – çocukken gerçekte normal kiloda olsalar bile.

Bahsi geride bıraktığımız bu çalışmalar kız çocukları ve kadınlar ile ilgili olsalar da uygulanan diğer araştırmalar, erkeklerin de beden imajı konusu ile ilgili endişelendiklerini gösteriyor. Fakat kız çocukları gibi ince ve zayıf olmaya çalışmaktansa, genç erkekler, genellikle uzun ya da kaslı olmadıkları vakit bedenlerinden hoşnutsuz oluyorlar.

Çalışma, anne-baba yorumlarının çocuk üzerindeki etkisine dair incelemeleri da destekliyor. Bu çalışmalar, sebep-sonuç ilişkileri yerine sadece korelasyonlar kursalar da kilo ile ilgili rastgele bir yorumla, çocuğun kilo verme hedefi ile sağlıksız beslenme bağımlılıkları ve diyetlerle dolu bir maceraya atıldığını öne sürüyorlar.

Bir diğer deyişle, söz hususu kilo olduğunda, anne-babain çocuğunun sağlığı ile ilgili kaygıları, ters tepip daha büyük problemlere katkıda bulunabiliyor. Bu çalışmaları anne-babalerin çocuklarının kiloları ile ilgili bir şey söylememeleri gerekliliğini meydana koysa da dünyadaki sıksık artışta olan obezite problemi, anne-babalerin kilo içeriğine mutlaka değinmeleri gerekliliğini gösteriyor. Birçok çocuk ve genç, çok kilolu ya da obez ve bu obezite, çocukların tip 2 diyabet, metabolik belirti ve kalp hastalıkları gibi süreğen rahatsızlıklara yakalanma risklerini artırıyor.

Ebeveynler çocuklarının obeziteye doğru ilerlediklerinden şüpheleniyor ya da bir pediatr kaygılarını dile getiriyorsa, uzmanlara göre uygulanabilecek en iyi şey, şahsi olarak sıhhatli bir yaşam tipi ile misal olmak – sözsüz bir şekilde. Tek bir çocuğu müdahalenin hedefi gerçekleştirme yerine, bütün aileyi besleyici besinler yeme ve eş güdümlü derli toplu olarak fiziksel etkinlik yapmaya teşvik edin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git