Bugün Günlerden Çalışma Hayatı

Bugün Günlerden Çalışma Hayatı
27 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 53 kez okundu.

Bazen yorulduğunuz, bazen yıldığınız, zaman zaman ümitsizliğe kapıldığınız ve yıllarınızı verdiğiniz okul hayatınız bitti; artık yeni bir yolculuğa çıkma zamanı. Zaten bu yılları bugüne hazır olmak için harcamadınız mı? Artık çalışma hayatınız sizi bekliyor.

İs-dunyasi

Bunun durum için bir yanınız mutluyken, bir yanınız endişeli olabilir. Olmadık sorular hiç yokken mutluluğunuza ve heyecanınıza gölge düşürebilir; acaba yeterli olabilecek miyim, acaba çalışanlar nasıl, iş yerinde yanlış bir şeyler yaparsam gibi ve benzeri sorular. Çalışma hayatınız  yeni bir başlangıçtır  ve her başlangıçta olduğu gibi hem sizin işinize ve iş ortamınıza, hem de işin size alışması için bir süreç gerektiğini lütfen unutmayın ( ki; çalışacağınız yerdeki mesai arkadaşlarınız zaten bunu biliyor olacak ). İşe başladığınız ilk günler kimse sizden mucizeler yaratmanızı beklemiyor. Bu alışma dönemini daha kolay tamamlamak tahmin ettiğinizden çok daha kolay olabilir. Bunun için birkaç öneri paylaşmak gerekirse;

  • Çalışma hayatınız için ilk günden son güne kadar en önemli altın kural; çalıştığınız ekip arkadaşlarınıza önem vermek ve önyargı oluşturmamaktır. İlk günler pek çok kişiyle tanışmak durumda kalabilirsiniz. Öncelikle isimlerini unutmamaya çalışın ( gerekirse ilk fırsatta isimleri not alabilirsiniz) ve konuşmalarınızda onlara isimleriyle hitap edin.
  • İş yerinin sistemini ve işlerin akışını algılamak için kendinize zaman tanıyın. Sorularınız olursa; bunu sorarsam komik duruma mı düşerim gibi gereksiz kuruntuya kapılmayın. Soru sormak; konuya olan ilginizi gösterir.

Calisma-Zorluklari

  • Aldığınız eğitim ne olursa olsun; ben bunu biliyorum noktasında bulunmamaya dikkat edin. Çalışma hayatı; öğrenme ve tecrübe edinmeyi pratikte gerçekleştireceğiniz bir sahadır ve son iş gününüze kadar devam eder.
  • Yanlış bir şeyler yaptığınız hissine kapıldığınızda, çalışma arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin. Her yanlış, doğruyu öğrenmenin en iyi fırsatıdır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git