Boyalı Saça Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Boyalı Saça Bakım Nasıl Yapılmalıdır?
16 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 104 kez okundu.

Pek çok kadın 20’li yaşlarının ortalarından itibaren görünmeye başlayan beyazlarını kapatmak veya tarzına değişiklik katmak için saçlarını boyamaktadır. Bu amaçla kalıcı, yarı kalıcı ve geçici saç boyaları kullanılmaktadır. Saç kimyasını değiştiren boyama işlemi saçın sağlıklı kalabilmesi ve boyanın uzun süre kalıcılığını koruyabilmesi için özel bakım yapmayı gerektirir.

Boyali-Saca-Bakim

Boyalı saçların bakımı, doğal saçlardan farklıdır. Kullanılan boyanın cinsine hatta rengine göre farklı uygulamalar gerekebilmektedir. Örneğin koyu renk boyalarla boyanmış saçlar sertleşmeye ve kurumaya daha meyilli olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için saç tipi de göz önünde bulundurularak boyalı saçlar için yoğun nemlendiricili saç kremleri ve maskeleri kullanılabilir.

Özellikle son yılların en moda saç renkleri olan mavi, mor, yeşil gibi renklerde saçlara kavuşmak için kullanılan saç boyaları yarı kalıcı özelliktedir. Kalıcılığı ve canlılığı artırmak için boyama öncesinde renk açma işlemi yapmak gerekir. Bu işlem saçı yıpratabilir. Bunu önlemek için doğal zeytinyağlı saç maskeleri veya Hindistan cevizi yağı uygulayarak saça bakım yapmak renk açma işlemi sonrası oluşabilecek hasarı en az düzeye indirecektir.

brunette long healthy female hair

Ayrıca durulama suyuna elma sirkesi karıştırmak bu renklerin saça sabitlenmesini kolaylaştırmaktadır. Doğal olmayan tonlarda renklendirilen boyalı saçlar 1-2 hafta gibi kısa bir süre içinde solmakta ve canlılığını yitirmektedir. Kalıcılığı artırmak için uygun ürünler kullanmak şarttır.

Kızıl tonlardaki saç boyaları da çok tercih edilen fakat akma probleminin en çok yaşandığı renklerdir. Bu yüzden boyalı saçlar için üretilmiş saç kremi, maske gibi bakım ürünleri kullanılmalı ve saçlar mümkün olduğunca soğuk suyla yıkanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git