Boğaz Şişmesine Ne iyi Gelir?

Boğaz Şişmesine Ne iyi Gelir?
2 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 69 kez okundu.

Boğazımızın dış ortamla sıkı alış veriş içinde bulunan bir bölgede olması nedeni ile dışarıdan gelebilecek tüm bakterilere mikroplara karşı dirençli olacak şekilde ve vücudumuza zararlı mikro organizmaları almayacak şekilde programlanmıştır. Bademciklerimiz birer bekçi olarak bakterilerle savaşan ve yenik düştüğünde ise iltihaplanan vücudun koruyucu bekçileridir. Sıcak ve soğuk ani hava değişimlerinde boğaz şişmesi meydana gelebilir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk içecekler içilmesi boğazı tahriş ederek boğazın şişmesine neden olabilir. Bünyemizin bağışıklık sisteminin en önemli noktası olan boğazımız bir nevi vücuda giren besinleri yabancı cisimleri adeta filtreler.

111073

Boğaz şişmesi bademciklere bağlı olarak gelişir. Bademcikler şiştiğinde yutkunma zorluğu çekeriz. Boğaz ağrısı ortaya çıkar ve bunu takip eden halsizlik yorgunluk ateş öksürük ortaya çıkar. Kötü ağız kokusu boyunda şişme sesin kısılması ortaya çıkar.

Boğaz şişmesine ne iyi gelir?

Boğaz şişmesi bir rahatsızlığın göstergesidir. Vücuda bakterilerin girdiğinin ve ilk etapta üstün geldiğinin bir kanıtıdır. Bakteriler vücudumuzda çoğalarak direncimizi kırar ve yataklara düşürür. Bu durumda vücudumuz bakterilerle ve virüslerle savaşır ama enfeksiyonun galip gelmesi ile iltihaplanmalar oluşur. Bunu gidermek için penisilin grubu ilaçlar ve antibiyotikler almak zorunda kalırız.

bademcik-iltihabi

Doğal besinlerle vücudumuzu takviye ederek direncimizi yükseltebiliriz. Bal tüketmek süt içmek zerdeçal tüketmek ada çayı ıhlamur tüketmek yararlıdır. Boğazınız ağrıyorsa, kurutulmuş nane, ıhlamur ve zencefil karışımına birkaç damla limon katarak kaynatın ve süzdükten sonra için. Yetişkinler, kronik bir hastalık yoksa bu karışıma kaynadıktan sonra ağrı kesici novalgin katarlarsa birkaç dakika sonra ateş düşer ve ağrı kesilir. Fakat bu kesin bir çözüm olmaz. Şişen boğazda artarak çoğalan bakterileri yok etmek için antibiyotik alımı doktora danışılarak alınmalıdır.

Nettedavi_Bogaz-Agrisi_980244

Bademciklerin şişmesini engellemek ve boğaz şişmesini önlemek için sarımsak ezip yemek de faydalıdır.  Boğaz şiştiğinde soğuk havalarda ağızdan değil burundan nefes almak faydalıdır. Mevsimlik olarak çıkan taze meyveler yemek de bağışıklık sistemimizi güçlendirir sindirime yardımcı olur. Boğaz ağrısını gidermek ve soğuk algınlığına karşı vücudu bakterilerden korumak için mutlaka bal tüketilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git