Böbreklere zarar veren alışkanlıklar

Böbreklere zarar veren alışkanlıklar
21 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 123 kez okundu.

Yaygın olarak oluşturulan birtakım yanlışlar genel sağlığımızı etkilediği gibi, böbreklerimize de ön görü ettiğimizden çok zarar veriyor.

Böbrekler, bedenin hayati organlarındandır; temel fonksiyonları, vücuttaki atıkların ve toksinlerin idrar aracılığı ile atılmasını sağlamaktır. Aynı vakitte da kalsiyum ve fosfat gibi mineral seviyelerini düzenlerler.

Dolayısıyla böbreklerin düzgün bir şekilde işleyebilmelerini desteklemek, hayati derecede ehemmiyet taşır. Herhangi bir şekilde engellendikleri takdirde, şu semptomları deney edebilirsiniz: kusma, kötü soluk kokusu, idrar renginde ve kalitesinde değişim, baş dönmesi, ciltte kaşınma, soluk problemleri, ani acı, anemi, yorgunluk, devamlı üşüme vs.

Bu ikaz işaretlerinden fark ettiğiniz bulunduğu takdirde, hekiminize başvurmalı ve hali denetim ettirmelisiniz. Böbrek sorunları, detaylı faktörlerin neticesi olarak meydana çıkabilir; ancak alttaki süregelen alışkanlıklar da böbrek hasarına sebep olabilir:

Yetersiz su tüketimi
Kanın koyulaşması ile böbreklere giden kan akışı azalacağından, vücuttaki su yetersizliği, ciddi böbrek hasarına yol açabilir. Tavsiye edilen günlük su miktarı, yetişkinlere göre en az 10-12 bardaktır. Fakat bir yandan da abartmamak gerekiyor; zira çok su miktarı da böbrek işlevlerini aksatabilir.

İdrara çıkmayı erteleme
Bu alışkanlık, böbrek hasarlarının en süregelen sebeplerindendir; zira idrar, mesanede ne kadar çok kalırsa, idrardaki bakteri adedi da o kadar artar. Bu zararlı bakteriler, idrar yolu ve böbrek enfeksiyonlarına sebep olurlar. Dahası, idrarın çıkarılmaması, böbreklere baskı uygular, böbrek yetmezliğine ve idrar kaçırmaya yol açar. Bu yüzden idrara çıkma ihtiyacınızı katiyen ertelememeniz gerekliliğini unutmayın.

Sigara
Sigara, bütün organlara hasar veren, ölümcül bir alışkanlıktır. Sayısız araştırma, sigara ve böbrek hastalıkları arasında temas olduğunu meydana koyuyor. Bu kötü alışkanlık, kan basıncını ve kalp atış süratini artırarak kan akışını yavaşlatır, böbreklerdeki kan damarlarını daraltır. Dahası, böbrek hastalıklarını kötüleştirir ve böbreklerdeki fonksiyon kaybını hızlandırır.

Yüksek proteinli beslenme düzeni
Kırmızı et gibi aşırı miktarda protein bazlı besin tüketmek, böbrek hastalıkları tehlikesini artır; zira bu organların işlevi, protein sindiriminin yan ürünü olan azotlu atıkları vücuttan atmak ve katalizlemektir. Dolayısıyla kırmızı et kullanımını sınırlandırmak gerekiyor; sahip olunan böbrek problemleri varsa eğer, ileri komplikasyonların engellenmesi adına kırmızı et kullanımının tamamıyla bırakılması tavsiye ediliyor.

Yüksek derecede tuz tüketimi
Düzenli olarak çok miktarda tuz tüketmek, böbreklere ciddi derecede hasar sunar ve detaylı sıhhat problemlerina yol açar. Sayısız araştırma, tuz kullanımının, böbrek hastalıkları gelişimine katkıda tespit edilen idrar proteinini artırdığını meydana koyuyor. Unutmayın ki aşırı miktarda tükettiğiniz tuz, beneninize – bilhassa de böbreklerinize – zarar sunar ve bir çay kaşığı tuz, aşağı yukarı 6 gramdır.

Uyku yetersizliği
Yapılan çoğu incelemeye göre, yetersiz ve kalitesiz bir uyku düzeni, arterlerdeki tıkanıklıkları ve kan basıncını artırarak böbrek hastalıklarının ilerleme tehlikesini yükseltiyor. Dolayısıyla iş ile uyku, dinlenme, boş vakit ve günlük işler arasındaki kusursuz dengeyi bulduğunuza emin olmalısınız; zira bu dengenin, vücudunuz, bilhassa de böbrekleriniz üzerindeki etkileri büyüktür.

Düzenli ağrı kesici kullanımı
Reçetesiz satılan ağrı kesiciler, böbreklere giden kan akışını yavaşlatarak fonksiyon görmelerine engel olabiliyor. Bu yüzden bu ilaçların uzun vadede kullanımı, akut böbrek yetmezliği ya da interstisiyel nefrit gibi vakitğen böbrek hastalıklarına yol açabilir. Bu tür ilaçları kullanmadan evvelce daima hekiminize başvurmanız gerekliliğini unutmayın. Ağrı kesicileri kısa vakit kullanmaya özen gösterin; zira böbrek fonksiyonleri normal olan şahıslarda bile zarara yol açabilirler.

Aşırı derecede kafein kullanımı
Fazla kafein kan basıncını artırarak böbreklere basınç uygulanmasına sebep olur. Kafein idrardaki kalsiyum salgısının artışına yol açtığından direk böbrek taşı ile ilişkilidir. Kahve, çay gibi içeceklerin orta derecede kullanımı zararlı değildir; fakat enerji içecekleri, çikolata, ilaç, kakao ve içecek kullanımının azaltılması gerekir.

Fazla alkol
Bu toksin, böbreklerde ve karaciğerde strese sebep olur; aşırı tüketimi, böbreklerde hasarla ilişkilidir. Fazla alkol tüketimi, ürik asidin renal tüplerde depolanmasına sebep olduğundan, böbrek yetmezliği tehlikesini artıran tüp obstrüksiyonuna yol açar. Dahası, alkol, vücuttaki su sayısını azaltarak böbreklerin normal fonksiyonunu bozar. Tavsiye edilen günlük alkol miktarı kadınlar ve yaşça büyük şahıslar amacıyla bir bardak, erkekler amacıyla ise iki bardaktır.

Yaygın enfeksiyonları göz ardı etmek
Böbrek hasarı, öksürük, soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı, farenjit gibi bulaşmaların ihmal edilmeleri ile de oluşabilir. Yaygın bir enfeksiyonun tedavi edilmemesi, böbrek hasarına yol açabileceğinden, bedeninizi dinlendirdiğinize, ideal bir şekilde antibiyotik kullandığınıza ve bu problemleri saatinde hallettiğinize emin olmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git