Böbrek Yetmezliği Neden Olur?

Böbrek Yetmezliği Neden Olur?
20 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 63 kez okundu.

Sinsi bir hastalık olan Böbrek yetmezliği neden olur sorusu herkesin cevabını merak ettiği bir sorudur. Özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar için ihmal edilmemesi gereken böbreklerin fonksiyonlarını incelemek ve böbrek rahatsızlıkları hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekiyor. Yüksek tansiyon -hiper tansiyon böbrek içindeki ince damarları tahrip edip kanal tıkanıklığına ve çeşitli kanamalara neden olur. Kan basıncını arttırması ve böbreklerin küçülmeye başlamasına neden olabilir. Büyük olasılıkla böbrek işlevini kaybeder. Bu durum da böbrek yetmezliği demek olur. Düzenli biçimde tansiyonumuzu ölçtürmeliyiz. Koldan ölçülen tansiyon her zaman doğru sonuçları vermeyebilir. Böbrek yetmezliği teşhis edilirken idrar incelenir ve gerçek olanı idrardaki protein eksikliği ölçülerek net bir bilgi alınabilir.

patient monitored by electronic sphygmomanometer during dialysis session

 

Şeker hastalığı-Diyabet Tip 2 ve Tip 1

 

Böbrek yetmezliğinin en belirgin özelliğinden biri de Diyabet-Şeker hastalığıdır. Sinsi bir hastalık türü olan şeker hastalığı aslında fark ettirmeden gizliden gizliye ilerleyerek böbrekleri tahrip eder. Böbreğin yapısını bozan şeker hastalığı mutlaka kontrol altına alınmalıdır.

bobrek-yetmezligi-nedir-hangi-sebepler-ile-olusur

Obezite Hastalığı ve Böbrek Yetmezliği

 

Aşırı kilolar bütün hastalıkların başı sayılır. Böbrek hastalığı da dahil olmak üzere Obezite hastalığı tansiyon kalp damar rahatsızlıklarına da yol açar. Aşırı Kilo böbrek organındaki damarlara fazladan basınç uygular.

bobrek-nakli-nedir

 

Yaşlı Olmanın Böbrekler üzerindeki etkisi

 

Zamanla yaşlanırız ve yaşlandığımızda vücut hücrelerimiz ve derimiz gibi tüm organlarımız belli bir efor kaybına uğrar. Böbrekler de bu organlardan biridir. Deforme olmaya başlayan böbrekleri yormayacak bir yaşam stili gereklidir. Düzenli sıvı alımı tansiyon şeker kontrolü egzersiz stres gibi olumsuz etki bırakan rahatsızlıklardan uzak durmak gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git