Blaise Pascal Kimdir?

Blaise Pascal Kimdir?
3 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 79 kez okundu.

Blaise Pascal 19 Haziran 1623 tarihinde Fransa’da Clermont-Ferrand’da dünyaya gelmiştir. Pascal kendini hep küçük yaşlarda gibi göstermiştir. 12 yaşındayken daireler ve eşkenar üçgenler çizmeye başlamış, bir üçgenin iç açılarının toplamının iki adet dik açıya eşit olduğunu kendi kendine bulmuştur.

artist_62985

Vergi mahkemesi başkanı olan babasının vergi hesapları için çok zaman harcadığını görmüş olan Pascal, 1642 ve 1944 yılları arasında dişli çarklarla çalışan ve toplama çıkarma işlemleri yapan bir hesap makinesi geliştirmiştir. Önemli olan geometri ve fizik kitapları yazmıştır.

Pascalscalculator

Pascal Yasası Nedir?

Pascal, akışkanlarla ilgili olan çalışmaları sonucunda Pascal yasası olarak bilinen ve önemli olan bir ilkeyi ortaya koymuştur. 1643′te İtalyan Evangelis ta Torricelli, yeryüzündeki her şeyin üzerinde bir hava basıncı olduğunu gösteren ve bu basınç ölçen alet olan barometreyi bulmuştur. Pascal deniz düzeyinden yükseğe çıkıldıkça hava basıncının azalmasının gerektiğini düşünmüştür ve 1648′de gerçekleştirdiği bir deneyle bunu kanıtlamıştır.

2000px-Pascal's_Triangle_4_paths.svg

Pascal Üçgeni

Pascal üçgeni, binom açılımındaki katsayıları bulmaya yaramaktadır. Pascal’ın bulduğu bu üçgen, olasılıklar kuramında da ustalıkla kullanılır. Bu üçgen, biyolojideki uygulamalarda, matematik, istatistik gibi pek çok modern fizik konularında uygulama alanında bulunur. 25 yaşındayken kendisini felsefi ve dini düşüncelere adayan Pascal, dine çok inanan biri idi. Sağlığı çok fazla bozuk olduğundan dolayı 19 Ağustos 1662 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde hayata gözlerini yumdu ve yaşamını yitirdi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git