Bebeğinizin İlk Kitapları Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin İlk Kitapları Nasıl Olmalıdır?
15 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 113 kez okundu.

Bebeğin 6. aydan itibaren kitapla tanışması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Tabi bizim de okuma alışkanlığı kazanmamız gerekir. Belki de bebeğimize bir şeyler öğretirken biz de ufak tefek bilgi eksikliklerimizi gideririz.
Anne veya babayı zor durumda bırakan rutin kitap okuma saatleri ilk zamanlarda biraz zor olsa da zamanla alışıldığı takdirde çok daha eğlenceli bir hal alır.
Unutmamalıdır ki bebeğin bu zamanlarda kitapla tanışması onların zekâ gelişimini olumlu yönde etkiler. Daha bilinçli bir birey yetiştirmenin belki de ilk aşamasıdır diyebiliriz.

14_d
Peki, bebeğimize ne zaman kitap okumaya başlamalıyız?

  1. ay genel bir önyargıdır demek mümkündür. Bebeğimizin bizi dinlemeye bize ilgi göstermeye başladığını az çok anlarız. İşte bu durumu fark ettiğimizde o eğlenceli süreç başlamış demektir.
    Kitap okuma etkinliği bebeğinizle aranızdaki bağı artıracağı için bilişsel gelişim sürecine son derece yardımcı olacaktır. Ayrıca anne ve bebeği arasındaki iletişim bağlarını da güçlendirdiği tartışılmaz bir gerçektir. Unutmamanız gereken şey bebekler anne karnında bile etraftan gelen sesleri dinleyerek kendisiyle iletişime geçildiğini anlayabiliyor.

b014352a-11a8-4b6b-ac83-d10c6cf353f9

Nasıl kitaplar tercih edilmeli, Nelere dikkat edilmeli?
Kitap seçerken bebeğimizin bilişsel gelişimini destekleyici, görsel açıdan zengin, anlaşılır bir dille yazılmış ve dokunma duyusunu geliştiren kitaplar tercih edilmelidir.
Tabi kitap okurken de dikkat edilmesi gereken şeyler var. Örneğin;
Sabit bir ses tonu bebeğin anlamasını zorlaştırır. Jest ve mimiklere dikkat ederek ve ses tonunu etkili bir biçimde kullandığınızda bebeğin ilgisini kolayca çekebilirsiniz.
Ayrıca soyut ifadelerden de kaçınılmalıdır. Okuyacağınız kitabın cümlelerinde demokrasi, melekler, periler, sevap, günah vs gibi kelimelerin geçmemesi onun, bebeğin metni daha kolay anlamasını sağlayacaktır.

bebek,CZgUm9DLWkaCJ3GYlJxVHg

 

Maddeler Halinde Belirtirsek;
1- Bol resimli ve dokunma duyusuna hitap etmeli
2- Anlaşılır bir dille yazılmış, okunması kolay olmalı
3- Bol ve farklı renklerin kullanılmalı
4- Kısa ve birbirini tamamlayan cümlelerin olduğu
kitaplar tercih edilebilir.
Son olarak;
Kitap okuma etkinliğini anne ve baba sırayla yaparsa bebek her iki ebeveynle olan iletişimini güçlendirecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git