Bebeğinizi böyle uyutun !

Bebeğinizi böyle uyutun !
18 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 169 kez okundu.

Bebeğinizi uyuturken doğru olan uyku pozisyonunu Çocuk Sihhati ve Hastalıkları Eksperi Dr. Esra Göker açıkladı.

Pek çok anne-baba kulaktan dolma bilgilerle bebeklerinin uyku pozisyonunu belirliyor. Bebeğin sağlığı ve hayat niteliği yönünden ehemmiyet teşkil eden uyku pozisyonu doğru sağlanmadığı takdirde, soluk yollarının kapanması nedeniyle boğulma ve Ani Bebek Ölüm Sendromu (ABÖS) yaşanabiliyor. Yeni doğan bir bebeğin sırtüstü yatırılarak uyutulması gerekliliğini dile getiren Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sihhati ve Hastalıkları Eksperi Dr. Esra Göker, konuyla alakalı açıklamalarda bulundu.

Son senelerde uygulanan çalışmalarda, bebeğin yüzüstü, yan ve çok yumuşak bir yatakta yatırılması ve ebeveynle eş güdümlü uyuması hayatına mal olan en yüksek risk faktörleri olarak tanımlanıyor. Yan yatırmada tehlikeyi, bebeğin basitçe yüzüstü pozisyona geçmesi oluşturuyor. Bu sebeple en az risk taşıyan sırtüstü pozisyonun tercih edilmesi gerekiyor. Bazı ebeveynlerin bebeğin kusmuğu ile boğulması korkusu sebebiyle bebeklerini sırtüstü yatırmaktan kaçındığını dile getiren Dr. Göker, Sırtüstü yatış ile bebeğin kusarak boğulma riskinin, yüzüstü yatış ile gerçekleşen ABÖS riskine göre çok daha az olduğunun bilinmesi gerekiyor.Özellikle uyku saatlerinde pozisyon olarak sırtüstü öneriliyor dedi.

Bazı bebekler vakit ortamında kendilerine has uyku pozisyonu alabildiğine ilgi çeken Dr. Göker, Kimisi sırtüstü kimisi yan yatmaktan hoşlanıyor. Eğer sırtüstü pozisyona alıştıysa, yan yatırıldığı vakit huzursuz olabiliyor. Zamanla daha çok hareketlenmeye ve dönmeye başlayan bebekler kendilerini en rahat hissettikleri uyku pozisyonu amacıyla direnebiliyor. Hangi pozisyona yönelirse yönelsin, ebeveynlerin bebekleri amacıyla en itimat edilir teknik olan sırtüstü pozisyonda yatırmaya ilgi etmesini gerekiyor diye konuştu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git