Bayramda Sağlığınıza Dikkat Edin!

Bayramda Sağlığınıza Dikkat Edin!
11 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 67 kez okundu.

Sevdiklerimizle geçireceğimiz yeni bir bayram kapımızda. Sıcak sohbetleri, uzun zamandır görüşülmeyen akrabalarla tekrardan kurulacak ilişkileri heyecanla beklemekteyiz. Tabii bir de kalabalık sofralar, çeşit çeşit ikramlar bizleri beklemekte. Bayramın tatlı telaşı bir yana bu süreçte beslenmemizle ilgili dikkat etmemiz gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle Kurban Bayramı olmasından dolayı et tüketimi konusuna ve tatlı tüketimlerine dikkat etmemiz gerekmektedir.
1. Et Tüketiminize Dikkat Edin
Bilindiği gibi kırmızı et protein ve vitaminler açısından son derece zengin bir besin kaynağıdır. Tüketirken dikkat etmeniz gereken noktalar etin bekletilme-pişirilme durumu ve tüketim miktarınızdır. Taze etler bir süre bekletilmeden hemen pişirilir ve tüketilirse bu sindirimde zorlanmanıza neden olacaktır. Mide sorunlarınız varsa etinizi mutlaka bekletmeniz, daha sonra pişirmeniz gerekmektedir. Ayrıca kırmızı et yağ oranı bakımından çok zengindir. Bu nedenle kolestrol gibi hastalıklar başta olmak üzere, sağlıklı bile olsanız tüketim miktarınıza dikkat etmeli, aşırıya kaçmamalısınız.

bayramda_dikkat_edilecekler-1
2. Sebze Tüketiminizi İhmal Etmeyin
Kurban Bayramlarında yapılan en büyük hatalardan biridir sebze tüketiminin ihmal edilmesi. Özellikle eti seven bir toplum olduğumuzdan dolayı sürekli kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden bir şekilde yemeklere et katılmakta ve sebze türleri bir sürelik rafa kaldırılmaktadır. Ancak sebze takviyenizi ihmal etmemeli, gerekli miktarda tüketiminize dikkat etmelisiniz.bayramda_dikkat_edilecekler-1
3. Sıvı Tüketiminizi İhmal Etmeyin
Bayramlarda yapılan başka bir hata su tüketimi konusundan gelmektedir. Et, tatlı gibi gıdaların tüketiminden sonra özellikle vücudun su ihtiyacı daha çok artmaktadır. Normal zamanlarda dahi vücudun günlük su ihtiyacı hayatımızda çok önemlidir. Bayramda bu duruma daha çok dikkat etmeli, ihtiyaç olan suyu karşıladığınıza emin olmalısınız. Günlük tüketilmesi gereken su miktarları kişiden kişiye değişmektedir, ancak ortalama 2-2.5 litre su tüketimi vücudunuzun ihtiyacını karşılayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git