Banyo Sonrası Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Banyo Sonrası Vücut Bakımı Nasıl Olmalıdır?
15 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 121 kez okundu.

Banyoda kir ve yağdan arınan vücut, suyun sakinleştirici etkisi ile dinginleşir. Sıcaklığın etkisiyle açılan gözenekler banyodan çıktıktan sonra toz, kir, makyaj ürünleri gibi dış etkilere karşı savunmasız hâle gelir.

Banyo-Sonrasi-Vucut-Bakimi

Bu nedenle banyo sonrası cilt bakımında ilk önce gözenekleri sıkılaştırmak gerekir. Gözenekleri sıkılaştırmak için kozmetik firmalarının ürettiği hazır tonikler kullanılabileceği gibi evde doğal malzemelerle üretilen toniklerden de yararlanılabilir. Örneğin maden suyu gözenek sıkılaştırıcı özelliği ile bu iş için son derece uygundur. 1 şişe maden suyuna 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyip buz kalıplarında dondurarak banyo sonrasında kullanım için tonik elde etmek mümkündür.

Gözenek sıkılaştırmanın ardından banyo sırasında nemini kaybeden cilt için uygun bir nemlendirme yapmak gerekmektedir. Bunun için cilt tipine uygun ürünler kullanılmalıdır. Yağlı ve karma ciltler için su bazlı nemlendiriciler, kuru ciltler için yoğun nemlendirme özelliği olan kremler tercih edilebilir. Yüz ve vücut için kullanılacak kremlerin minimum kimyasal içerikte olmasına dikkat edilmelidir. Yüzün yanı sıra kese, lif gibi uygulamalarla ölü derilerden arınan; sabun ve duş jeli gibi temizleyicilerle kuruyan el, kol, bacak, boyun gibi vücudun diğer bölümleri de nem ihtiyacı duyar. Bunun için banyo sonrası ıslak cilde uygulanan bebek yağları tercih edilebilir. Bebek yağları kuru ve normal ciltler için uygunsa da sivilcelenmeye meyilli yağlı ciltler için tavsiye edilmemektedir.

Vucut-Bakimi

Banyo sonrasında yüz dışındaki vücut bölümlerini nemlendirmek için vücut sütlerinden yararlanılabilir. Cilt tipine uygun vücut kremleri ve duşta kullanılan nemlendiriciler de etkin bir nemlendirme sağlar. Ayrıca cilt lekelerini azaltmak için banyo sonrası pirinç yağı kullanmak da etkili bir yöntemdir. Bunlara ek olarak banyoda kuruyan tırnak derisini ve çizilen tırnak yüzeyini onarmak için badem yağı veya Hindistan cevizi yağı kullanılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git