Ayak Sağlığı İçin En Uygun Ayakkabılar

Ayak Sağlığı İçin En Uygun Ayakkabılar
17 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 126 kez okundu.

Ayakkabılar özellikle de kadınların vazgeçemediği ürünlerin başında gelir. Her yıl değişen trendler ayakkabı modasını da etkiler. Kadınlar da ayakkabı koleksiyonuna yenilerini eklerler. Fakat genellikle modeline ve rengine göre seçilen ayakkabıların ayak sağlığı için uygunluğuna pek dikkat edilmez. Bu nedenle bazı ayakkabılar ayak sağlığını bozar, ilerleyen dönemlerde kronik ayak ağrısı, parmak kireçlenmesi, nasırlaşma, kemik eğrileşmesi gibi sorunlara neden olurlar.

ayakkabi-secimi

Ayakkabı satın alırken ayak sağlığı açısından uygun olmasına dikkat edilmelidir. Ayakkabının üretildiği materyal ve boya malzemesi önemli noktalardan biridir. Ayağı boyayan ayakkabılar boyalardaki zararlı kimyasalların deri tarafından emilmesine sebep olabilir. Bu yüzden tehlikelidir.

Ayrıca sentetik malzemeden üretilen özellikle plastik yüzey kaplamalı ayakkabılar ayağın hava almasını engelleyerek ayak kokusu oluşumuna, terlemeye ve uzun vadede ayak mantarı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle keten, deri gibi doğal malzemeden üretilmiş ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayak-Sagligi-İcin-En-Uygun-Ayakkabilar

Ayak sağlığı için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de ayakkabıların uygun ölçüde olmasıdır. Çok geniş ya da çok dar ayakkabılar ayağı rahatsız eder. Bunlara ek olarak uzun süre yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar giymek de ayak sağlığını olumsuz etkilemektedir. Özellikle günlük kullanım ve spor için tercih edilecek ayakkabıların ortopedik tabanlı, yumuşak iç yüzeyli, doğal ve sağlıklı malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bu bakımdan ayak sağlığı için en uygun ayakkabı rahat, tabanı yerden 3-5 cm yüksekte, ortopedik tabanlı, nefes alan ayakkabıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git