Annenin duygu durumu bebek için önemli

Annenin duygu durumu bebek için önemli
21 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 111 kez okundu.

Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, 1-2 yaş çocuklarının temas geliştirmiş bulunduğu birey amacıyla kaybetme ya da ayrılık korkusu yaşayabileceklerini söyledi.

Tüm insanların en asli gereksiniminin itimat duygusu olduğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, “Kişi; yaşamının ilk yıllarındaki deneyimleri neticesi çıkarımlarda bulunur. Sonuçlar tarafında insanlara ve dünyaya itimati gelişir. Buna asli itimat duygusu denir.” dedi.

Temel itimat hissinin hamilelik ile eş güdümlü başlamakta olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, Hamilelik ile eş güdümlü bebek, annenin zihninde bir yere sahip olmaya başlar. Bebek dünyaya geldiğinde; dünya onun amacıyla çok yeni, anlaşılmaz ve endişe uyandırıcı bir yerdir. Karnının doyurulması, uyku düzeninin sağlanması, altının hijyenik hale getirilmesi gerekmektedir. Onu korkutabilecek dış etkenlerden korunması ve sakinleştirilmesi amacıyla bir yetişkine gereksinim duymaktadır. Annenin bebeğin greksinimlerini derli toplu ve devamlı olarak karşılaması, bebeğine sevgi ve şefkat göstermesi, onu kucağına alması, onunla göz kontağı kurması ve konuşması, bebek yönünden anlaşılma ve sevilme olarak algılanır. Anne ve bebeği arasındaki bu itimatilir temas sayesinde, dünya bebek amacıyla daha itimat edilir bir yer olmaya başlar. Böylece bebekte asli itimat duygusu gelişir. Annenin bebeği ağladığında; onun neye gereksinimi olduğunu anlaması ve bu gereksiniminı karşılaması, aralarındaki teması güçlendirir. Bebeğin annesi ile kurduğu bu ilk temas, ileri yaşamında diğer şahıslarla olan temasleri amacıyla de bir misal oluşturur. şeklinde konuştu.

4 aya kadar bebek kendini anneyle bir tüm olarak görüyor
Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, Bebeğin dünyaya geldiği ilk 1-2 ayda bebek amacıyla sadece kendisi vardır. Bu aşamada bebek kendisi ve annesi arasında fark yapamaz. Yani bebek amacıyla annesi ve kendisi bir tümdür. Anne ve bebek arasındaki bu iç içe olma hali, bebeğin asli itimat hissinin gelişimi amacıyla çok önemlidir. Bu dönemde annenin bebeğin bu gereksiniminin bilincinde olması ve bebekten uzun vakit ayrı kalmaması gerekmektedir. İhtiyaçlarının karşılanması yolu ile annesi ile bir temas kuran bebek, zaman amacıylade annesini fark etmeye başlar. Bebek aşağı yukarı 4 aylık olduktan sonra yavaş yavaş kendisini annesinden ayrı bir varlık olarak görür. 7. ay ile eş güdümlü, bebekler kendileri dışındaki dünyaya daha çok ilgi duymaya başlarlar. Bu dönemde bebek annesini başkalarından ayırt eder. Bebekte annesi dışındaki kişileri yabancılama hali oluşur. Yaklaşık 9 aylık olduğunda bebek daha dinamik olmaya, anneden ayrılıp emeklemeye ve yürümeye başlar. 14. ayla eş güdümlü anneden ayrılan ve dış dünyayı keşfeden bebek, annesi kendisinden uzun vakit ayrıldığında annesinin yok olduğunu zanneder. Bu onu çok kaygılandırır. 1.5-2 yaşları arasındaki dönemde bebek, tekrardan annesine yapışmaya başlar. 2 yaş ile eş güdümlü çocuğun duygusal gelişimi artar ve annesinden daha rahat ayrılabilir. dedi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git