Anne Ve Babanın Çocuk Üzerinde Etkisi

Anne Ve Babanın Çocuk Üzerinde Etkisi
26 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 275 kez okundu.

Kişilik gelişimi, çevresel ve genetik faktörlere bağlı olarak şekillenir ve bu gelişim yaşam boyu devam eder. Ancak özellikle bir insanın kişilik gelişimi 0 – 6 yaş arasında oluşur ve en önemli özelliklerini bu yaşlar arasında kazanır.

Çocuk bu yaşlar arasında başta anne babası olmak üzere, çevresindeki diğer yakın aile bireyleri ve  arkadaşlarını kendine model olarak almaya, öğrenmeye, kendini tanımaya ve belirgin özelliklerini oluşturmaya başlar. Bu dönemde birey olmayı ve sosyalleşmeyi öğrenmeye başlayan çocuk, sadece insanlarla kurduğu iletişimden değil, insanların birbirleri ile kurdukları iletişimlerden de çok şey öğrenir ve gördüklerini bilinçaltına alır.

Kisilik-gelisimi

Bir çocuğun davranışlarında, kişiliğinin gelişmesinde, bireyselliğini kazanmasında ve hayatı boyunca kullanacağı tüm iletişim becerilerini kazanmasında en büyük örneği anne ve babasıdır. Anne ve babasından sağlıklı bir eğitim, disiplin ve sevgi gören çocuk, gelişimini olumlu yönde sürdürür.

Aile çocuğa eğitim, disiplin ve sevgi verirken aşırıya kaçmamalı ve hepsini belirli bir seviyede sağlamalıdır. Çocuğa çok sevgi göstermek şımartırken, az sevgi göstermek ise özgüvenini zedeler. Sıkı bir disiplin sağlamak çocuğun gelişimini bastırırken, hiç disiplin vermemek ve her yaptığını hoşgörmek de kişilik gelişimi açısından zararlıdır.

Bu yüzden herşey dozunda ve yeterli olmalıdır.  Aynı zaman da anne ve babanın çocuklarına uyguladıkları eğitim ve disiplin konusunda, tutarlı olmaları ve ortak karar alıp uygulamaları gerekmektedir.

saglikli-bir-egitim

Ebeveynlerin çocuklarına gösterdikleri sevginin ve eğitimin yanı sıra, birbirlerine karşı gösterdikleri tutum da son derece önemlidir. Çünkü çocuk sadece  ona karşı uygulanan iletişimden değil, anne ve babasının birbirlerine karşı olan iletişiminden de olumlu veya olumsuz etkilenebilmektedir. Bu yüzden anne ve babaların buna da dikkat etmeleri ve tartışmalarını kesinlikle çocuğun yanında yapmamaları gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git