Amerikan Sinemasının Bağımsız Kanadından Jim Jarmusch Sinemaseverlere Özgünlük Vaat Ediyor

Amerikan Sinemasının Bağımsız Kanadından Jim Jarmusch Sinemaseverlere Özgünlük Vaat Ediyor
23 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 57 kez okundu.

Amerikan Sinemasının Bağımsız Kanadından Jim Jarmusch Sinemaseverlere Özgünlük Vaat Ediyor

jar2

Hollywoodvari filmlerden sıkılmadınız mı, büyük bütçeleri doğrultusunda aynılaşan, aynı yüzlerin ısrarla aynı karakterleri oynadığı filmlerden sıkıldıysanız 1980 yılından beri özgünlük sunuyor.

2013 yılında vizyona giren ve vampir temasının alışılmış bıktırıcılığından sıyrılan vampir karakteri ile “yalnızca aşıkların hayatta kaldığı” bir sinema evreni tasarlayan Jim Jarmusch; Only Lovers Left Alive ile bağımsız sinema severlerin yanında sinema eleştirmenlerinden de tam puan almıştı.

Gelin sizinle Jim Jarmusch’un sinemasının geçirdiği aşamalara göz atalım.

Jim Jarmusch Sineması

jimjarmusch

1984 yılında bağımsız sinemanın en önemli ödüllerini sunan Sundance Film Festivalinde “Stranger Than Paradise” filmiyle En İyi Film Ödülünü alarak bağımsız sinemaya adını daimi olacak şekilde yazdıran Jarmusch, bu filminde aykırı karakterlerin birbirilerinin hayatlarında dokudukları mekikleri olabildiğince yalın bir şekilde izleyiciye sunuyor. Cennetten daha garip olan bu film, izleyiciyi Jarmusch’un sinemasının müdavimi kılan filmlerinden.

Daha sonra Down By Law geliyor, bu filmde kimler yok ki İngilizcesi ile oratalığı kırıp döken Roberto Benigni, viskide boğulmuş sesiyle Tom Waits, Jarmusch filmlerinin aranan yüzü John Lurie, hapis sisteminde bile yüz güldüren anlar sunuyor.

Elvis’i bir mit olarak ele alan Mystery Train ise Elvis’e dair gizemi, Jarmusch’un kendi sinema dili ile incelemesi olarak sinemada tezahür buluyor.

1991 yapımı Night On Earth, karakterleri ve diyalogları ile hayatın kendisini sunuyor.

Jarmusch filmografisinde en önemli yere sahip olan Dead Man, Johnny Deep’in bile en farklı performansı olarak kabul edilmelidir. William Blake ile ölüm imgesini deşen bu filmde Hiçkimse ölüm yolunda William Blake’e yoldaşlık ediyor. Neil Young’ın nefis soundtrack çalışması filmi unutulmaz kılan nedenler arasında.

 

Bağımsız sinemaya meraklıysanız, 2016 film ekiminde Jarmusch’un Paterson’unu  mutlaka izlemelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git